rozwiń zwiń
wiola

Profil użytkownika: wiola

RZ/GD/CR Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 1 godzinę temu
1 259
Przeczytanych
książek
2 001
Książek
w biblioteczce
333
Opinii
15 202
Polubień
opinii
RZ/GD/CR Nie podano
Książki zawsze były dla mnie ważne. Jak daleko sięgam pamięcią były wokół mnie.

Opinie


Na półkach: , , ,

Za mną drugi tom wierszy i piosenek zebranych Jonasza Kofty. Otwiera go rozmowa żony i syna poety. Mówią o tym, jaki Kofta był na co dzień, jakim był mężem, ojcem, kolegą, poetą, człowiekiem.
Tom drugi, pod względem artystycznym, nie miał szans dorównać pierwszemu, bo to w pierwszym zgromadzone zostały wszystkie szlagiery, hity i najpopularniejsze przeboje poety, które dzisiaj żyjąc już swoim życiem, często nie są nawet utożsamiane z twórcą, ale bardziej z ich wykonawcą. I mimo że jest tu mniej spektakularnie niż w tomie pierwszym, to i tak Kofta przykuwa uwagę, bawi i zaskakuje doborem słów („pragnienie jest bezdomne, codzienność jest bez gwiazd”, „niebo jest tak cholernie w górze”) i tym swoim, specyficznym liryzmem.
Jedną trzecią tej antologii zajmuje ostatnia część - „Epitafium dla frajera”, w której znajdują się wiersze niełatwe w odbiorze, przesycone pesymizmem i goryczą. Żona poety napisała o tej części, że „stanowi swoiste podsumowanie – bo umieściliśmy tam poezję, którą Jonasz pisał przede wszystkim z myślą o sobie samym, lirykę osobistą, intymną, mówiącą wiele o samym artyście jako człowieku”. Zdecydowanie widać w niej te zmagania poety z samym sobą. Trudne są tam teksty, a język ich jest dosadny, często nawet przesadnie dosadny i czytając je ze świadomością, że w takim stylu skończę poetycką podróż z Koftą, było mi smutno. Na sam koniec, kilka ostatnich wierszy: „Mam tylko jedno życie”, „Dobrze, że byłaś”, „Cyrkowy namiot”, „Pacjent” i „Wyspa” zwróciło mi Koftę w moim ulubionym wydaniu – nostalgicznego, nastrojowego i pogodzonego.
Tak zakończyła się moja, prawie roczna, liryczna przygoda, z bardziej lub mniej poetyckimi tekstami Jonasza Kofty.
A na koniec ostatni, zamykający drugi tom utworów zebranych, wiersz. Dla mnie, po smutnym „Epitafium dla frajera”, okazał się najwspanialszą nagrodą.

***
Czy chciałbym wyryć swoje imię
Na gładkich lustrach wód leniwych
W przejrzystym, głębinowym zimnie
Nieczuły istnieć i szczęśliwy
Szczęśliwy, bo płynący wiecznie
Szczęśliwy, bo bez granic
Od źródła aż do ujścia przestrzeń
Objęty czasu ramionami

Nie dla mnie kryształowa trumna
Życia od siebie nie oddzielę
Bym w jasne słońce patrzeć umiał
Okiem rozwartym jak topielec
Ja jestem ciekaw swojej śmierci
I jednym tylko się trwożę
Gdy serce pęknie mi na ćwierci
Już wiersza o tym nie ułożę

Za mną drugi tom wierszy i piosenek zebranych Jonasza Kofty. Otwiera go rozmowa żony i syna poety. Mówią o tym, jaki Kofta był na co dzień, jakim był mężem, ojcem, kolegą, poetą, człowiekiem.
Tom drugi, pod względem artystycznym, nie miał szans dorównać pierwszemu, bo to w pierwszym zgromadzone zostały wszystkie szlagiery, hity i najpopularniejsze przeboje poety, które...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , , , , ,

„Ojciec Sergiusz” to ciekawe studium przypadku. Tołstoj przedstawił w nim historię ambitnego i dążącego do perfekcji księcia, Stiepana Kasatskiego. Najpierw jest on wspaniale rokującym młodym oficerem idealizującym cara i swoją narzeczoną Marię. Jednak rozczarowany brutalną życiową prawdą wstępuje do monasteru, przyjmuje święcenia i chce oddać się życiu duchowemu. W tym przedsięwzięciu również próbuje osiągnąć doskonałość. Nie jest mu łatwo. Przychodzi nań rozczarowanie przełożonymi i ogólne zwątpienie. A żeby zwalczyć i poskromić grzeszne zapędy, ucieka się nawet do okaleczania. W ostatecznym rozrachunku pokusa wygrywa i wówczas bohater chce zniknąć, przestać istnieć, wtopić się w lud i być anonimowym bożym sługą.
Ciekawe opowiadanie prezentujące religijną filozofię samego Tołstoja. A że przeżycia głównego bohatera, jego przemyślenia, emocje i rozwój osobowości są tematem przewodnim tego utworu, czynią ten tekst ciągle aktualnym. Równie uniwersalny wymiar ma postawienie w opozycji wiary i struktury kościelnej.

Fragment, w którym ludzie tłumnie oblegają ojca Sergiusza w oczekiwaniu na błogosławieństwo i cud oraz energiczne poczynania dyżurnych „opiekunów ładu i porządku” przywiodły mi na myśl analogiczne fragmenty z „Kultu” Orbitowskiego.
„Tłum ludzi […] tłoczył się na zewnątrz, czekając ukazania się ojca Sergiusza i jego błogosławieństwa. […] Kupiec, posadziwszy ojca Sergiusza na ławeczce pod wiązem […] zaczął bardzo stanowczo rozpędzać ludzi. […] Mówił stanowczo i gniewnie: - Wynoście się stąd! Wynoście! Pobłogosławił, no to, czego jeszcze chcecie?! Marsz! A jak nie, to naprawdę dam w kark! […] Jutro będzie, jak Bóg da, a dziś, wszyscy precz!”

„Ojciec Sergiusz” to ciekawe studium przypadku. Tołstoj przedstawił w nim historię ambitnego i dążącego do perfekcji księcia, Stiepana Kasatskiego. Najpierw jest on wspaniale rokującym młodym oficerem idealizującym cara i swoją narzeczoną Marię. Jednak rozczarowany brutalną życiową prawdą wstępuje do monasteru, przyjmuje święcenia i chce oddać się życiu duchowemu. W tym...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , , ,

Nazwisko - Kisielewski - nie było mi obce, ale tak naprawdę nie wiedziałam, kto za nim się kryje. Jaki to rodzaj twórcy, osobowości, człowieka. Podczas lektury biografii Jerzego Waldorffa, Stefan Kisielewski wyskoczył z niej jak diabeł z pudełka. Spodobał mi się Kisielewski jako przyjaciel. Spodobała mi się jego przekora i złośliwość, ale taka, w granicach przyzwoitości, która nie miała krzywdzić, tylko trochę prowokować i rozładowywać napięcie. Mariusz Urbanek w „Waldorffie. Ostatnim baronie Peerelu” pokazał publicystę Tygodnika Powszechnego tak, że zapragnęłam przyjrzeć mu się bliżej.
Przyglądanie się rozpoczęłam od „Abecadła Kisiela”. Dzisiaj mało interesującego i nudnego w odbiorze. Jeszcze na początku, gdy wyłuskiwałam z niego nazwiska mi znane, byłam ciekawa, co autor myślał o danym człowieku, gdy jednak zaczęłam czytać nazwiska kolejno, alfabetycznie, czar prysł. W większości bowiem są to biogramy sławnych przedstawicieli (dzisiaj w większości wymarłych) świata politycznego, kulturalnego i literackiego, ale popularnych w „swoich” czasach, nieutrwalonych w obecnej pamięci. Ponadto zdarza się Kisielowi powtarzać, używać tych samych określeń, co ani nie śmieszy, ani nie bawi. Jedynie kilka opinii mnie rozweseliło, chociażby ta o Zofii Hertz – „prawa ręka Giedroycia. Niesamowita pracownica, która pracuje dzień i noc, która się nie bardzo zna na polityce. […] Jest fanatyczką Giedroycia i „Kultury”. Jak coś złego powiesz o „Kulturze”, to ona cię zabije”.
„Testament Kisiela” to zbiór zapisanych rozmów telefonicznych Piotra Gabryela ze Stefanem Kisielewskim z lat 1990-1991, publikowanych na łamach „Wprost”. Są to przemyślenia, opinie i dywagacje Kisiela na bieżącą wówczas sytuację polityczną i gospodarczą państwa polskiego. Z dzisiejszej perspektywy nie wzbudzają emocji. Najbardziej podobały mi się dwa teksty – „Mity polskie” i „Plagi główne”.
Wydaje mi się, że Kisiel, tak jak „bohaterowie” jego „Abecadła…”, był człowiekiem tamtych, odległych już teraz, minionych czasów. Przebrzmiał.

Nazwisko - Kisielewski - nie było mi obce, ale tak naprawdę nie wiedziałam, kto za nim się kryje. Jaki to rodzaj twórcy, osobowości, człowieka. Podczas lektury biografii Jerzego Waldorffa, Stefan Kisielewski wyskoczył z niej jak diabeł z pudełka. Spodobał mi się Kisielewski jako przyjaciel. Spodobała mi się jego przekora i złośliwość, ale taka, w granicach przyzwoitości,...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika wiola

z ostatnich 3 m-cy
wiola
2024-05-17 12:32:31
wiola dodał książkę Co to jest miłość. Wiersze i piosenki zebrane - tom 2 na półkę i dodał opinię:
2024-05-17 12:32:31
wiola dodał książkę Co to jest miłość. Wiersze i piosenki zebrane - tom 2 na półkę Przeczytane, (54) POEZJA, (30) lata 1945 - 2000, (04) PRZECZYTANE w 2024 roku i dodał opinię:

Za mną drugi tom wierszy i piosenek zebranych Jonasza Kofty. Otwiera go rozmowa żony i syna poety. Mówią o tym, jaki Kofta był na co dzień, jakim był mężem, ojcem, kolegą, poetą, człowiekiem.
Tom drugi, pod względem artystycznym, nie miał szans dorównać pierwszemu, bo to w pierwszym zgrom...

Rozwiń Rozwiń
wiola
2024-05-15 14:37:53
wiola ocenił książkę Ojciec Sergiusz na
6 / 10
i dodał opinię:
2024-05-15 14:37:53
wiola ocenił książkę Ojciec Sergiusz na
6 / 10
i dodał opinię:

„Ojciec Sergiusz” to ciekawe studium przypadku. Tołstoj przedstawił w nim historię ambitnego i dążącego do perfekcji księcia, Stiepana Kasatskiego. Najpierw jest on wspaniale rokującym młodym oficerem idealizującym cara i swoją narzeczoną Marię. Jednak rozczarowany brutalną życiową prawdą ...

Rozwiń Rozwiń
Ojciec Sergiusz Lew Tołstoj
Średnia ocena:
6 / 10
1 ocen
wiola
2024-05-15 14:37:28
wiola dodał do serwisu książkę Ojciec Sergiusz
2024-05-15 14:37:28
wiola dodał do serwisu książkę Ojciec Sergiusz
wiola
2024-05-15 14:22:21
wiola ocenił książkę Abecadło Kisiela. Testament Kisiela na
4 / 10
i dodał opinię:
2024-05-15 14:22:21
wiola ocenił książkę Abecadło Kisiela. Testament Kisiela na
4 / 10
i dodał opinię:

Nazwisko - Kisielewski - nie było mi obce, ale tak naprawdę nie wiedziałam, kto za nim się kryje. Jaki to rodzaj twórcy, osobowości, człowieka. Podczas lektury biografii Jerzego Waldorffa, Stefan Kisielewski wyskoczył z niej jak diabeł z pudełka. Spodobał mi się Kisielewski jako przyjaciel...

Rozwiń Rozwiń
2024-05-12 16:38:19
wiola wypowiedział się w dyskusji Czytamy w weekend. 10 maja 2024
2024-05-12 16:38:19
wiola wypowiedział się w dyskusji Czytamy w weekend. 10 maja 2024

@Tusiak,  
za mną dopiero początek :) Dzieciństwo na wsi u dziadka, pierwsze szkice pejzażu znad Arno i „domalowanki” na obrazach Verrocchia: „Tobiasza i Anioła”, „Chrztu Chrystusa” i „Zwiastowania”. Bacznie i z uwagą śl...

więcej więcej
2024-05-11 18:55:33
wiola wypowiedział się w dyskusji Czytamy w weekend. 10 maja 2024
2024-05-11 18:55:33
wiola wypowiedział się w dyskusji Czytamy w weekend. 10 maja 2024

Słusznie. Też staram się tak robić :)

2024-05-11 18:37:42
wiola wypowiedział się w dyskusji Czytamy w weekend. 10 maja 2024
2024-05-11 18:37:42
wiola wypowiedział się w dyskusji Czytamy w weekend. 10 maja 2024

Składam najszczersze kondolencje i bardzo współczuję. 

2024-05-11 17:54:28
wiola wypowiedział się w dyskusji Czytamy w weekend. 10 maja 2024
2024-05-11 17:54:28
wiola wypowiedział się w dyskusji Czytamy w weekend. 10 maja 2024

@Cleopatrapl, bierz się za Leonarda, ja jestem na początku i czytam go tak, jak Ty Szekspira. Powolutku delektuję się ;)

2024-05-11 17:46:58
wiola wypowiedział się w dyskusji Czytamy w weekend. 10 maja 2024
2024-05-11 17:46:58
wiola wypowiedział się w dyskusji Czytamy w weekend. 10 maja 2024

W soboty jestem wyjątkowo pracowita, dlatego przepraszam za opóźnienie w odpowiedziach :)
Krzysiu, rozumiem teraz Twoją chęć przeczytania Henryka V i trzymam kciuki, by wcześniej czy później udało Ci się przeczytać i Henryka V, i całą resztę :)
Luno...

więcej więcej
2024-05-10 22:49:10
wiola wypowiedział się w dyskusji Czytamy w weekend. 10 maja 2024
2024-05-10 22:49:10
wiola wypowiedział się w dyskusji Czytamy w weekend. 10 maja 2024

Jeżeli Ci się podobało, to polecam również  Tysiąc wspaniałych słońc

więcej więcej
 Tysiąc wspaniałych słońc

ulubieni autorzy [35]

Emilia Kiereś
Ocena książek:
7,6 / 10
17 książek
1 cykl
16 fanów
Krzysztof Potaczała
Ocena książek:
7,5 / 10
10 książek
0 cykli
20 fanów
Stefan Wiechecki
Ocena książek:
7,5 / 10
63 książki
2 cykle
Pisze książki z:
99 fanów

Ulubione

Jonasz Kofta Co to jest miłość. Wiersze i piosenki zebrane - tom 1 Zobacz więcej
Marek Edelman I była miłość w getcie Zobacz więcej
Mikołaj Gogol Nos Zobacz więcej
Eustachy Rylski Stankiewicz. Powrót Zobacz więcej
Magdalena Tulli Włoskie szpilki Zobacz więcej
Magdalena Tulli Włoskie szpilki Zobacz więcej
Jonasz Kofta Co to jest miłość. Wiersze i piosenki zebrane - tom 1 Zobacz więcej
Jonasz Kofta Co to jest miłość. Wiersze i piosenki zebrane - tom 1 Zobacz więcej
Jonasz Kofta Co to jest miłość. Wiersze i piosenki zebrane - tom 1 Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Marek Edelman I była miłość w getcie Zobacz więcej
Mikołaj Gogol Nos Zobacz więcej
Carson McCullers Serce to samotny myśliwy Zobacz więcej
Wacław Sieroszewski Bajki Zobacz więcej
Emilia Kiereś Miedziany listek Zobacz więcej
Eustachy Rylski Stankiewicz. Powrót Zobacz więcej
Magdalena Tulli Włoskie szpilki Zobacz więcej
Magdalena Tulli Włoskie szpilki Zobacz więcej
Jonasz Kofta Co to jest miłość. Wiersze i piosenki zebrane - tom 1 Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
1 259
książek
Średnio w roku
przeczytane
31
książek
Opinie były
pomocne
15 202
razy
W sumie
wystawione
1 242
oceny ze średnią 7,2

Spędzone
na czytaniu
5 208
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
22
minuty
W sumie
dodane
15
cytatów
W sumie
dodane
63
książek [+ Dodaj]